Budu se opakovat, ale rituály, které jsem měla s babičkou jsem milovala. A přesně si pamatuji, že když jsem si u ní v kuchyni na gauči zapisovala tento recept na její báječné vdolky, měly jsme k nim ještě bramboračku. Jak bylo sladké k obědu, tak k tomu vždy babička vařila zeleninovou polévku. Staročeskou bramboračku, kulajdu nebo jihočeské ztracené kuře J . K bramborákům byla zase zelňačka nebo hasičská, tu uměl fantasticky děda Karel a byl s ní vyhlášený široko daleko. A jak je mám nejraději já, stejně tak jak je měla ráda moje babička. Smíchám farmářský měkký tvaroh s moučkovým cukrem a citronovou kůrou. Na vdolek dám pořádnou čepici tvarohu a naší meruňkovou marmeládu. Kryštůfek je má nejraději s jahodovou marmeládou nebo žahourem, Tomík s povidly a moje maminka jen sypané cukrem. Moc děkuji za vaše zprávičky a fotky. Píšete mi, jak se vám daří pečení a vaření podle našich rodinných receptů a jak vám recepty chutnají a máte s nimi doma úspěch. Mám z toho velikou radost, moc děkuji ♡.
Ingredience:
500 g polohrubé mouky
95 g cukr krystal ( babička mi tedy diktovala dvě velké hrstky)
½ kostičky droždí ( cca 25g)
60 g rozpuštěného zchladlého másla
250 ml mléka
1 šťastné vejce a 1 žloutek
špetka soli
1 polévková lžíce rumu
tuk na smažení
Postup:
Alespoň chvilku cca 15 min před přípravou si vyndejte na linku droždí, mléko, vajíčka i máslo.
Připravte si kvásek. Do kastrůlku dejte mléko s lžičkou cukru a prohřejte na teplotu, aby vám v mléce vydržel prst, přidejte rozdrobené droždí, promíchejte vidličkou a nechte pod utěrkou cca 10-15 min vzejít kvásek. Do velké mísy 2x prosejte polohrubou mouku, přidejte cukr, vajíčko a žloutek, rum, kvásek, špetku soli, vlažné rozpuštěné máslo a důkladně promíchejte . A teď pořádně vymíchat těsto, občas si ho podsypte hladkou moukou, vymíchejte dokud těsto nezačne foukat. Posypte hladkou moukou a nechte pod utěrkou na teplém místě kynout alespoň 1 hodinu.
Z vykynutého těsta na pomoučněném vále nebo pracovní desce vyválejte plát silný 1,5 cm a pomocí skleničky nebo hrnku vykrájejte kolečka, která ještě nechte odpočívat pod utěrkou asi 20 min.
Ve vyšší pánvi nebo pokud máte litinový vysoký pekáč na kachnu J ten používám na vdolky moc ráda já si rozpalte olej nebo tuk, který rádi používáte na smažení vy. Lehce oklepejte vykrojené kolečko od mouky, ať se zbytečně v oleji nepřepaluje. Než vdolek vložíte do oleje, udělejte si do něj palcem uprostřed dírku. Poté osmažte z obou stran. Nechte odsát tuk na kuchyňské papírové utěrce.
A teď si rychle nějaký vezměte, protože u nás mizí rychlostí blesku, stejně jako lívance 🙂
0 komentáøù
Trackbacks/Pingbacks